«Форум видавців у Львові»  вперше відбувся у 1994 році і відразу був запланований як повномасштабний  універсальний книжковий ярмарок, що має три складові частини: власне торгівля книжками,  місце для професійних дискусій та  літературні заходи.  

 

Першого і другого року, коли «Форум видавців» проводився в Національному музеї  вдалося зреалізувати перші дві частини – дискусійну і торговельну. Торгівля, в силу обмеженої кількості видавців  (близько 50) та представленого ними асортименту  і незначної кількості відвідувачів  (близько 3 тисяч) була не надто інтенсивною.   Зате дискусії про головні проблеми українського книжкового ринку, який тільки починав зароджуватися були різноманітними, насиченими і продуктивними.  Були запрошені  директори найбільших видавництв та дистрибуцій них компаній з Польщі, які ділилися досвідом ведення бізнесу та громадської діяльності,  навчали лобіюванню та адвокаті, розповідали про авторське право.  Про «Форум видавців» відразу ж було багато відгуків у пресі і вже з першого разу стало зрозуміло, що цей ярмарок буде зростати

.

Історія «Форуму видавців» - це історія розвитку українського книжкового ринку, відображення його сутності. Все, що відбувалося і відбувається за дні, які триває ярмарок, так чи інакше відображає видавничу ситуацію в Україні.

 

Професійні дискусії були дуже важливою складовою «Форуму видавців» аж до  кінця 90-х. А потім, незважаючи на те, що теми дискусій були актуальними і різноманітними, спікери – справжніми експертами у своїх  галузях,  на ці заходи почало приходити щораз менше  видавців, які віддавали весь свій час книжковій торгівлі на своїх стендах.   Видавці розповідали, що за 3 дні на Форумі вони продають більше книжок, ніж за рік по цілій Україні.  І хоча це свідчило радше про недостатню роботу видавців з книжковою торгівлею  в регіонах, про її руйнування, але цей факт сприяв встановленню міфу про те, що  на «Форумі видавців» можна продати цілий тираж.   На той час вже була забезпечена достатня реклама і відвідувачів ставало щораз більше.  Видавці почали проводити презентації нових видань.

 

У 1997 році  на Форумі вперше з’явилася літературна частина: автори читали уривки з нових книжок;  видавці художньої літератури зрозуміли, що це ще більше сприяє продажам і почали  привозити своїх авторів.

 

У 1999 році вперше були проведені літературні заходи, не пов’язані з видавництвами: Ніч поезії та музики, фестиваль InScriptis. Вони стали зародком майбутнього літературного фестивалю.

 

Кількість учасників «Форуму видавців» в період 1998 - 2000 продовжувала стрімко зростати і до 2001 року  зросла практично в 4 рази порівняно з 1994. Всю книжкову торгівлю довелося виносити з приміщення на вулицю.

 

 Ще стрімкіше зростала кількість відвідувачів, так, що нам у 2002 році довелося вживати особливих заходів, перекриваючи на кілька годин вхід у приміщення, де вже неможливо було розминутися.   З цією ж метою – обмеження і впорядкування входу публіки, -  дирекція Палацу мистецтв, де з 1996 року  проводиться  Форум видавців, запровадила  оплату за вхід, яка відтоді є предметом дискусій, але, здається, взагалі не вплинула  на кількість відвідувачів.

 

Стрімко почала зростати кількість заходів у програмі.  їх  тепер проводили  не тільки в Палаці Мистецтв, а також в Театрі Курбаса, в кафе Лялька, в Етнографічному музеї, в Університеті Франка.

 

У 2006 році було прийняте рішення про відділення літературної частини  програми від  програми ярмарку. Так почався  Львівський міжнародний літературний фестиваль, який до сьогоднішнього дня став одним з найцікавіших фестивалів Східної Європи. У 2011 році в рамках Літфесту відбулося понад 300 заходів за участі 160 українських і 80 іноземних авторів з 25 країн світу. 

 

Проведення такого великого заходу і різнопланового заходу, яким став «Форум видавців у Львові», в такому малому і непристосованому приміщенні, викликає і справедливі нарікання учасників та відвідувачів, і створює проблеми для організаторів. Головна проблема – фінансова. Адже «Форум видавців у Львові» проводить  неприбуткова громадська організація. За кошти, отримані від учасників ярмарку, частково фінансується  проведення літературного  фестивалю,  проведення книжкового конкурсу і вручення щорічної книжкової премії «Найкраща книга Форуму видавців» і проекти, що сприяють підтримці та розвиткові читання.  Проте, через обмеженість виставкової площі,  кількість учасників ярмарку, які можуть замовити стенд, не зростає від 2005 року. Фінансування з місцевого бюджету, яке було достатнім у 2006 – 2009 роках, за останні 2 роки скоротилося в 4 рази, а у 2012 році буде ще скорочена у зв’язку з проведенням Євро 2012.

Через недосконалу інфрастуктуру міста Львова, зокрема через недостатність готельних місць економ-класу,  важко сподіватися на суттєве збільшення кількості відвідувачів з інших міст.

 

Всі ці проблеми ставлять перед нами нові завдання, які  доведеться вирішувати.  Зараз ми шукаємо відповіді на запитання:

  • Що насправді очікують видавці від участі у ярмарку? Чи справді для них достатньо книжкової торгівлі, як вони декларують? Чому вони не користуються різноманітними і дієвими маркетинговими можливостями та інструментами, які дає ярмарок і оцінюють ефективність ярмарку тільки  величиною своє виручки за 4 дні?
  • Як зацікавити учасників фаховими дискусіями, зокрема, підведенням підсумків попереднього періоду та оцінювання тенденцій розвитку?
  • Як залучити до участі іноземних видавців в умовах  практичної відсутності інтересу в українських видавців до міжнародних контактів?
  • Як створити платформу для взаємодії між  видавцями, бібліотекарями і читачами?
  • Як збільшити поінформованість публіки про те, що відбувається на Форумі видавців і  відвідуваність заходів Літературного фестивалю?
  • Чи зацікавити студентів?
  • Що буде з книжковими ярмарками, коли кількість паперових книжок почне зменшуватися?
  • Скільки років існуватимуть паперові книжки?

Поки що відповідей на ці питання нема. Але ми неодмінно знайдемо їх разом з нашими друзями і колегами: авторами, перекладачами, бібліотекарями, видавцями і книгарями  – багаторічними учасниками і відвідувачами «Форуму видавців у Львові».

 

Детальна інформація про «Форум видавців у Львові», діяльність ГО «Форум видавців» та календар заходів на 2012 і наступні роки – на сайті www.bookforum.ua

Олександра Коваль, президент ГО «Форум видавців»

 

Довідка:

Міжнародний книжковий «Форум видавців у Львові» – проводиться щороку, з 1994 р. Згідно з Указом Президента України має статус Національного заходу. За 1994-2011 рр. – понад 700 тисяч відвідувачів, понад 2500  акцій, понад 5000 публікацій в ЗМІ (без соціальних мереж). Основні заходи: Книжковий ярмарок (з 1994 р.); Всеукраїнський конкурс і премія «Найкраща книга Форуму» (з 1995 р.); Бізнес-форум (з 2007 р.), розглядаються питання книговидання в Україні: стан, проблеми та перспективи розвитку галузі, аналіз книжкового ринку, побудови ефективної стратегії розвитку видавничої галузі, авторського права у видавничому бізнесі, українського книговидання в умовах кризи та ін.; Бібліотечний форум (з 2010 р.), основна мета – розвиток бібліотек та перетворення їх на культурно-інформаційні центри.

Львівський Міжнародний Літературний фестиваль – проводиться щороку, з 1999 р., з 2001 р. – за участі іноземних учасників, а з 2006 р. – як повноформатний Міжнародний літературний фестиваль з окремою програмою  в рамках «Форуму видавців у Львові». Найбільший міжнародний літературний фестиваль в Україні, один з найбільших і найвідоміших в Центральній і Східній Європі. До участі в ньому запрошуються письменники, поети, митці, культурні діячі, науковці, журналісти, перекладачі, літературні та мистецькі критики з України та зарубіжних країн – найяскравіші представники своїх національних літератур. Участь у Фестивалі  за 2006 – 2011 рр. взяли 454 автори з України та 30-ти країн світу.