Українська бібліотечна асоціація (УБА) є незалежною всеукраїнською громадською організацією, що об'єднує на добровільних засадах осіб, які професійно пов'язані з бібліотечною справою, бібліографічною й інформаційною діяльністю, та всіх зацікавлених у розвитку бібліотечної сфери в Україні. На сьогодні Асоціація налічує  понад 3500 індивідуальних та 160 колективних членів. Якщо раніше колективними членами УБА були тільки бібліотеки, то з 2010 року до наших лав приєдналися ГО «Форум видавців», видавництво «Грані-Т», компанія «Електронні архіви України», ДП «Самміт-книга»,  ТОВ «Фірма «Періодика», «Передплатна Агенція «Самміт», проект «Кассіопея - сузір'я українських книжок», виставкова компанія «Медвін», книготорговельна компанія «Джерела М».

 

Плідне партнерство УБА з  ГО «Форум видавців» триває впродовж багатьох років і його результатом є успішно реалізовані проекти та акції, спрямовані на підтримку книги, читання і бібліотеки. Так, УБА бере активну участь у проведенні  Конкурсу “Найкращий читач України”, Міжнародної науково-практичної конференції з питань дитячої книги і читання, Львівського міжнародного дитячого фестивалю, Благодійної акції «Подаруй дитині книжку». Асоціація є співзасновником Дитячої книжкової премії «Левеня», представники УБА входять до складу журі Всеукраїнського конкурсу  «Найкраща книга Форуму видавців» та вручають спеціальну відзнаку.

 

В 2010 р. в межах Міжнародного книжкового Форуму видавців у Львові було започатковано щорічний Львівський бібліотечний форум, який вже отримав чимало схвальних відгуків цільової аудиторії за потужну змістовну компоненту та оригінальний формат проведення. Насичений різними формами професійної комунікації, Форум об`єднав навколо актуальної проблеми усі зацікавлені сторони – бібліотекарів та користувачів, науковців та освітян, видавців та інформаційних провайдерів, представників влади та комерційних організацій. Так, його учасники обговорювали напрями соціокультурної та адвокаційної діяльності сучасної бібліотеки, змістовні й технологічні аспекти бібліотечних інновацій, впровадження нових інформаційно-бібліотечних послуг.

 

Проблемні питання просування у суспільстві книги й популяризації читання були ключовою темою засідання «круглого столу» бібліотекарів, видавців і книгопродавців за участі Президента ГО «Форум видавців» О.Коваль, Президента Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів О.Афоніна, Виконавчого директора УБА Я.Сошинської, професора Української академії друкарства Е.Огар та Голови Благодійного фонду «Обдаровані діти – майбутнє України» В.Прокаєвої.

 

У спеціальній програмі Форуму «Бібліотечні асоціації: партнерство для розвитку» брали участь президент Польської Спілки Бібліотек Ян Краєвський, Генеральний секретар Асоціації Угорських Бібліотекарів Аніко Надь, бібліотечні працівники, представники органів державного управління і місцевого самоврядування та активісти громадських організацій України, Польщі та Угорщини.  Жвавий інтерес викликав семінар, присвячений технологіям проведення громадських обговорень «Бібліотека – центр громади», майстер-класи з питань зміни іміджу бібліотеки, використання можливостей дизайну, реклами і соціальних медіа, а також «відкритий урок» від Братів Капранових. Учасники Форуму долучилися до дискусії «Читай! Формат не має значення» та вуличної  акції «Бібліотека чекає на тебе».   

 

Дружні та партнерські стосунки склалися в УБА з ДП «Самміт-книга», яке, зокрема, готувало до друку і випускало  збірки «УБА: документи і матеріали, 2001-2009», «Всеукраїнський день бібліотек: новий формат», посібники для тренерів за 6 навчально-інноваційними модулями, підготовленими Головним тренінговим центром УБА за підтримки програми «Бібліоміст». Варто відзначити професійну роботу редакторів і макетувальників ДП «Самміт-книга», а також високу поліграфічну якість цих видань.

 

ДП «Самміт-книга» неодноразово надавало УБА частину своєї оплаченої виставкової площі та виставкове обладнання, здійснювало доставку виставкових матеріалів УБА в інші міста України, безкоштовно та оперативно розповсюджувало плакати УБА до Всеукраїнського дня бібліотек в усі обласні центри України, організаційно підтримувало проведення Конференцій УБА та долучалося до формування призового фонду.

 

Керівники ДП «Самміт-книга» та «Передплатна Агенція «САММІТ» беруть участь в семінарах і тренінгах, організованих УБА, як доповідачі, уважно і зацікавлено сприймають побажання бібліотекарів та враховують їх при укладанні угод, надають знижки на свою продукцію і послуги для членів Української бібліотечної асоціації.

 

Також варто відзначити налаштованість на діалог та спільну проектну діяльність з УБА та бібліотеками України видавництв  «Грані-Т», «Зелений пес», книготорговельної компанії «Джерела М» та інших представників книжкового й інформаційного бізнесу.

 

На наш погляд, такі стосунки між УБА та видавцями України дійсно можна вважати успішним партнерством в контексті обраного корпоративного девізу Асоціації -  «Партнерство для розвитку». І хочемо ще раз наголосити, що актуальні питання книжкової та бібліотечної справи в Україні слід вирішувати спільно: видавцям і медіа, представникам державної влади і Книжкової палати України, бібліотекарям і книгорозповсюджувачам, приватним компаніям і громадським організаціям.

 

Окрема подяка нашим надійним партнерам в реалізації професійно-освітнього напряму – Гете-інституту в Україні, відділу «Інформація та бібліотека» за плідну співпрацю та довготривалу проектну діяльність.

 

Сошинська Я. Є.,

канд. іст. наук, доцент НТУУ «КПІ»,

Виконавчий директор УБА